Viens no būtiskākajiem faktoriem, kas ietekmē patērētāju izvēli, izvēloties produktus, ir zīmols. Uzticams zīmols dod patērētājiem pārliecību, ka viņi iegādājas atbilstošas kvalitātes preci vai pakalpojumu. Lai aizsargātu savas investīcijas un biznesu no negodīgas konkurences, uzņēmējiem ir svarīgi aizsargāt zīmolu ikvienā teritorijā, kurā tiek veikta vai ir plānota uzņēmējdarbība.
Nu jau gadu Apvienotā Karaliste (AK) nav Eiropas Savienības (ES) dalībvalsts, taču, neskatoties uz to, interese par eksportu uz Lielbritāniju nav īpaši mazinājusies. Tāpēc atbildēsim uz jautājumiem, kādas izmaiņas skar preču zīmju aizsardzības jomu jeb kā aizsargāt savu zīmolu Apvienotajā Karalistē pēc Breksita?
Drošākais zīmola aizsardzības veids ir svarīgāko preču zīmju reģistrācija.
Preču zīmes reģistrācija Apvienotajā Karalistē nav dārga, īpaši, ja ņem vērā drošību, ko tā sniedz zīmolam un investīcijām mārketingā, ieejot jaunajā tirgū. Izmaksas preču zīmes reģistrācijai, ja neesi AK rezidents, būs sākot no aptuveni 500 EUR. Starp citu, AK preču zīmes reģistrācija ir viena no ātrāk iegūstamajām un salīdzinoši lētākajām reģistrācijām, kas var kalpot, lai pieteiktos Amazon zīmolu reģistrā (Amazon Brand Registry) un izmantotu zīmola veikala priekšrocības.
Vai preču zīme jāreģistrē obligāti?
Apvienotajā Karalistē ir iespējams aizsargāt arī nereģistrētas preču zīmes, tomēr tas ir daudz sarežģītāk un dārgāk. Lai pierādītu savas tiesības uz nereģistrētu preču zīmi, vispirms būs jāpierāda atpazīstamība un reputācija, kā arī esošie vai potenciālie zaudējumi, ko radījis tiesību pārkāpējs, tāpēc neiesakām paļauties uz nereģistrētu preču zīmju aizsardzību. Ja preču zīme ir reģistrēta, nodrošināt aizsardzību būs daudzkārt vienkāršāk, ātrāk un lētāk. Turklāt – vienīgais veids, kā aizsargāt preču zīmi, kas tikai plāno ieiet tirgū, ir to reģistrēt.
Preču zīmes reģistrācija piešķir īpašniekam ekskluzīvas tiesības izmantot reģistrēto preču zīmi tām precēm vai pakalpojumiem, kuriem tā ir reģistrēta. Reģistrācija arī dod īpašniekam tiesības aizliegt citiem izmantot sajaucami līdzīgus apzīmējumus uz precēm vai pakalpojumiem.
Kas jādara, lai reģistrētu preču zīmi Apvienotajā Karalistē?
Pirms pieteikt preču zīmi, vēlams veikt agrāko tiesību pārbaudi, proti, nepieciešams pārbaudīt, vai identiskas vai sajaucami līdzīgas preču zīmes jau nav reģistrētas gan Apvienotajā Karalistē, gan Eiropas Savienības līmenī, jo līdz 2020. gada beigām reģistrētās ES preču zīmes attiecas arī uz AK.
Ja vien preču zīmes pieteicējs nav AK rezidents, nacionālā preču zīmes reģistrācija Apvienotajā Karalistē jāpiesaka ar patentpilnvarnieka starpniecību. Preču zīmes reģistrācija Apvienotajā Karalistē iespējama arī ar starptautiskās preču zīmju reģistrācijas procedūru.
Cik ilgi preču zīmes reģistrācija ir spēkā?
Preču zīmes reģistrācija ir spēkā 10 gadus no pieteikuma datuma, un, termiņam beidzoties, to būs iespējams atjaunot uz nākamo 10 gadu periodu, un tā – bezgalīgi. Preču zīmju tiesības ir vienīgās intelektuālā īpašuma tiesības, kam nav noteikta beigu termiņa.
Ko nozīmē BREXIT preču zīmēm?
1. Ja vēlies aizsargāt jaunu preču zīmi Apvienotajā Karalistē, jāpiesaka nacionālā reģistrācija vai jāizvēlas Starptautiskā reģistrācijas procedūra.
Piesakot Eiropas Savienības preču zīmi, tā vairs neattieksies uz Apvienoto Karalisti, bet gan uz 27 Eiropas Savienības pašreizējām dalībvalstīm.
Ja Tev nepieciešama reģistrācija tikai AK, tad finansiāli izdevīgāk būs reģistrēt nacionālo preču zīmi. Savukārt, ja plāno reģistrēt preču zīmes arī citās valstīs ārpus Eiropas Savienības, tad izdevīgāka gan no izmaksu, gan pārvaldīšanas viedokļa būs starptautiskā reģistrācija.
2. Ja Tev ir spēkā esoša līdz 2020. gada 31. decembrim reģistrēta Eiropas Savienības preču zīme, tad Tava ES preču zīme jau ir konvertēta uz AK preču zīmi.
Katrai līdz 2020. gada 31. decembrim reģistrētajai Eiropas Savienības preču zīmei tika piešķirta atbilstoša Apvienotās Karalistes preču zīmes reģistrācija. Šī Apvienotās Karalistes preču zīme ir pilnīgi neatkarīga no esošās Eiropas Savienības preču zīmes, bet tai ir tāds pats pieteikuma datums un prioritāte, kā arī identisks preču saraksts kā ES preču zīmei. Nekāda papildu samaksa par konvertāciju nav jāmaksā. Arī jauna reģistrācijas apliecība izsūtīta netiks. Jaunās preču zīmes spēkā esamības termiņš būs tāds pats kā Eiropas Savienības preču zīmei.
Iesakām noskaidrot savas Apvienotās Karalistes preču zīmes numuru un spēkā esamības termiņu. Ja Tev nav sava patentpilnvarnieka, ieraksti plānotājā preču zīmes atjaunošanas termiņu, lai nepalaistu to garām!
3. Ja paspēji pieteikt Eiropas Savienības preču zīmi līdz 2020. gada 31. decembrim, tomēr tā līdz šim datumam netika reģistrēta, diemžēl, automātiski Apvienotās Karalistes preču zīme Tev nav piešķirta.
Šajā gadījumā, ja Apvienotās Karalistes preču zīmi pieteiksi reģistrācijai līdz 2021. gada 30. septembrim, uz to attieksies tas pats pieteikuma datums un prioritāte, kas uz Eiropas Savienības preču zīmi. Jāatceras tikai, ka, lai izmantotu prioritāti, Apvienotajā Karalistē pieteiktajai preču zīmei jābūt identiskai, un preču un pakalpojumu sarakstam jābūt identiskam vai šaurākam nekā Eiropas Savienības preču zīmes pieteikumā.
Kopsavilkums
Eiropas Savienības preču zīmes, kas reģistrētas no 01.01.2021 uz Apvienoto Karalisti vairs neattiecas. Lai aizsargātu jaunu preču zīmi AK, jāpiesaka nacionālās preču zīmes reģistrācija vai jāizmanto starptautiskā preču zīmju reģistrācija (Madrides sistēma).
Ja Tev nepieciešama palīdzība ar zīmola aizsardzību jebkurā pasaules valstī – sazinies ar intellectual.lv. Priecāsimies palīdzēt!